0

دوستان عزیز! زمانه را زمین نزنید

mohsen_salehi_(15).JPG

دوستان و همکاران عزیز زمانه

زمانه در مرحله حساسی است. توجه به برخی نکات را برای قضاوت بهتر ضروری می دانم:

اول: برکناری مهدی از زمانه کودتای یک ستاد کودتا یا یک گروه علیه رادیو نیست، بلکه نتیجه طبیعی مدیریت آقای جامی در رادیو است. آقای جامی در رادیو با شیوه ای نادرست در مدیریت و برنامه ریزی و سیاست گزاری عمل کرده و بخش وسیعی از مشکلات رادیو ناشی از رفتارهای نادرست اوست.

دوم: برخلاف آنچه تاکنون گفته شده است، مخالفت بورد با مهدی هیچ ربطی به محتوای زمانه که حاصل کار بچه های زمانه است، ندارد. بلکه ناشی از شیوه اداره زمانه است که تقریبا همه اکثریت بچه های زمانه قربانی این شیوه مدیریت در دوسال گذشته بوده اند. گفته شده است که اعضای ایرانی بورد قصد دارند زمانه را به دست بگیرند، در حالی که چنین چیزی از اساس نادرست است. اعضای ایرانی بورد در هشت ماه گذشته مدافعان آقای جامی بودند و این هلندی ها بودند که اصرار داشتند که ایشان برود. از سوی دیگر هلندی ها با ادامه کار محتوایی مهدی( ادیتوریال) مشکل نداشتند، بلکه با ادامه کار او در حوزه اداری و مالی مشکل داشتند.

سوم: علت اصلی مخالفت بورد و آقای جامی در این بود که هیات مدیره و پرس ناو معتقد است بخش مالی و اداری رادیو باید از مدیریت تحریریه و تولید رادیو جدا بشود، آنها می گویند علت نابسامانی رادیو در شیوه نادرست اداره بخش مالی و اداری است. اتفاقا این موضوع درست است. تقریبا همه رسانه های مشابه از جمله دویچه وله، بی بی سی، رادیو فردا و تمام شبکه های رادیو و تلویزیون ایران بخش تحریریه را از بخش مالی جدا کرده اند و هیچ دلیلی وجود ندارد که زمانه چنین نشود. مضافا بر اینکه به دلیل انباشتگی کار روی سر آقای مهدی جامی در سه ماه آخر کار وی، انجام کارهای تحریریه و مالی و اداری و بسیاری کارهای دیگر که آقای جامی اصرار داشت، همه توسط خودش انجام شود، با مشکل مواجه شده بود و مهدی عملا نمی توانست کارها را پیش ببرد.

چهارم: در حال حاضر آقای جامی رفته است، ایشان پرس ناو و بورد را تهدید کرده است که اگر بخواهد برود، رادیو نیز با او از بین می رود. مهدی به من شخصا گفت که چنین حرفی نزده است، اما شواهد مختلفی از میان کسانی که به آنان اعتماد دارم، گفته اند که ایشان چنین چیزی گفته است. کشاندن کارکنان رادیو به تنش و توقف رادیو سیاستی است که دوستان مهدی برای مقابله با هیات مدیره انتخاب کرده اند. این موضوع برای آینده رادیو و حال آن خطرناک است، چرا که از یک سو صلاحیت و حیثیت ایرانی ها را در اداره تنها رسانه مستقل خارج از کشور مورد سووال قرار می دهد و از سوی دیگر بچه ها را قربانی ماندن مهدی می کند. من در مورد همه یقین ندارم، ولی قطعا بیش از نیمی از همکاران زمانه تا پیش از برکناری مهدی هم از مدیریت او ناراضی بوده اند و هنوز هم ناراضی هستند. بسیاری از حامیان مهدی در حال حاضر فقط به این دلیل از او حمایت می کنند که می ترسند با رفتن مهدی زمانه از بین برود، وگرنه اگر حق انتخاب بهتری داشته باشند، وی را تحمل نمی کنند. پس از اعلام برکناری آقای جامی کسانی از دوستان برای ایشان نامه های احساسی نوشتند که تا یک هفته قبل به هیچ وجه حاضر به تحمل او نبودند. دوست عزیزی که می گوید مهدی بمان همان است که دو ماه قبل در ایتالیا نزدیک بود وسط یک کنفرانس مهدی را کتک بزند. و آن یکی دوست بزرگواری که حمایت جدی خود را از مهدی اعلام کرده است، دو ماه قبل می گفت، من غلط کردم مهدی را برای فلان رادیوی اروپایی معرفی کردم. اکنون بازی به قسمت پایان عزاداری ایرانی رسیده است، خودمان را کتک می زنیم و چنان خودمان را برای طرف جر می دهیم انگار نه انگار تا هفته قبل چشم نداشتیم او را ببینیم. از دوستان و همکاران زمانه تمنا می کنم احساساتی نشوند و احساساتی را که به آن باور ندارند، بروز ندهند تا مهدی هم دچار توهم نشود که یک لشگر بزرگ همراهانش هستند و فردای این واقعه یک باره ببیند، تمام این ماجرا توهمی از سر احساساتی شدن بود.

پنجم: متاسفم که باید بگویم شیوه نادرست و غیردموکراتیک آقای جامی در انتقال مسائل زمانه به همکاران، باعث شد که هیچکدام از اعضای اصلی زمانه در جریان اختلافات عمیق یک سال گذشته آقای جامی و هیات مدیره قرار نگیرند. این نهان روشی البته در میان ایرانیان امری جاری است، تنها شگفتی من این است که همکارانی که در سال گذشته اصلا لازم نمی دیدند که چیزی از وضع رادیو بدانند، چگونه الآن این همه به دریافت اطلاعات از هیات مدیره و انتشار آن در همه رسانه ها علاقه مند شده اند؟ در هر حال من تا پس از بیمارستانی که یک ماه قبل رفته بودم، خبری از مهدی و زمانه نداشتم، تا اینکه پس از برکناری، مهدی با من تماس گرفت و از من خواست که از او حمایت کنم، من هم نامه ای نوشتم و علیرغم انتقاداتی که در نامه ام بصراحت نوشته بودم از او حمایت کردم. یکی از همکاران که پیش نویس نامه را دیده بود، خیرخواهانه از من خواست که انتقاداتم از مهدی را حذف کنم تا باری بر دوشش نگذارم و من هم چنین کردم. در حقیقت من از همان ابتدا هم حاضر به حمایت بدون قید و شرط از مهدی نبودم. از سوی دیگر از هفته گذشته من سعی کردم در توافق با مهدی و اعضای بورد، راهی پیشنهاد کنم تا مهدی بتواند بماند. تلاش های من در این مورد به دلیل برخوردهای دوگانه مهدی بی نتیجه ماند و من به این نتیجه قطعی رسیدم که مهدی در تمام این مدت سعی کرده است تا از حسن نیت همکاران برای ماندن خود استفاده کند.

با تمام تفصیلات گفته شده، به دلیل اظهارات مکرر مهدی جامی که اعلام کرده است که به نمایندگی از کارکنان زمانه می خواهد بماند و اعلام کرده است که کلیه کارکنان زمانه بر ماندن او اصرار دارند، از همکاران زمانه می خواهم برای حفظ همه زحماتی که در این مدت کشیدیم و حاصل آن رادیو زمانه شده است، بمانند تا زمانه را حفظ کنیم. زمانه حاصل زحمات ماست و بخاطر حمایت از آقای جامی نباید از بین برود.

ابراهیم نبوی
جمعه، دهم آبانماه ۱۳۸۷

|