0

توضیحات مهدی جامی درباره تغییر ساختار زمانه

مهدی جامی، مدیر معلق شده رادیو زمانه، با ارسال نامه‌ای، از تصمیم هیات نظارت مبنی بر تعلیق خود و بیانیه‌ی این هیات، انتقاد کرد.
پیش از این هیات مدیره زمانه در بیانیه ای اعلام کرده بود به منظور حل مشکلات مدیریتی و تضمین تداوم کار پروژه زمانه، این هیات تصمیم گرفته است تا زوران جوکانوویچ از سازمان پرس ناو را به عنوان مدیر موقت رادیو به جای مهدی جامی منصوب کند.

جامی در نامه ارسالی خود به زمانه، تصمیم هیات مدیره را برای تجدید ساختار، "غیرکارشناسی" دانسته و نوشته است:

« تصمیم هیات مدیره برای تجدید ساختار بدون مشورت با من و تیم زمانه و بدون کارشناسی‌های لازم در ظرف چند روز پیش از آخرین جلسه رسمی هیات در تاریخ ۹ اکتبر گرفته شد و در این جلسه که من در آن حضور نداشتم، نهایی شد.

بر اساس مقررات بنیاد، هیات مدیره برای هر جلسه‌ای که در آن مدیر دعوت نمی‌شود، باید کتباً و با ذکر دلیل مدیر را در جریان بگذارد. چنین مسیری نه برای این جلسه و نه برای دو جلسه بعدی هیات با همکاران زمانه طی نشده است. »

(نقل از زمانه)

مدیر معلق شده زمانه، در ادامه با «غیرمنصفانه» خواندن تصمیم هیات نظارت آورده است:

در طول سی ماه کار من با بنیاد زمانه، هیچ‌گونه ارزیابی رسمی از کار من صورت نگرفته که کتباً به من ابلاغ شده باشد و در آن نظرات هیات برای اصلاح امور سازمان با من در میان گذاشته شده باشد و فرصت کافی برای اصلاح داده شده باشد.

بنابرین این روند روندی قانونی و منصفانه نیست و هیات محترم باید به این موضوع پاسخ دهد که چه انگیزه‌ای در شتاب خود برای تصمیم‌گیری و تلاش برای تحمیل یک‌سویه آن داشته است در غیر این‌صورت شائبه‌های سیاسی به وجود آمده را تقویت خواهد کرد.»

در ادامه‌ی این نامه، به روند تصمیم‌گیری هیات نظارت اشاره شده: «از نظر فنی و اداری، اگر هیات محترم به جای تلاش ناموفق سه هفته‌ای برای اقناع من و تیم زمانه می‌کوشید سه هفته مشورت و کارشناسی کند و موضوع را در صحن رادیو به بحث بگذارد مسلماً با هم‌دلی و هم‌فکری من و تیم زمانه می‌توانست به طرحی برسد که هم نظرات هیات را تامین کند و هم آینده سازمان را به خطر نیندازد.»

مهدی جامی، تاکید کرده است که در مقابل اصرار هیات مدیره، مبنی بر تفکیک امور، موافقت کرده و تصمیم هیات مدیره را برخلاف قرار توافق شده دانسته است:

«هر گونه تغییر، نخست باید قادر باشد هم‌دلی کسانی را که در تغییر کارگزاری می‌کنند جلب کند و دستوری کردن تغییرات آن را با شکست روبرو می‌کند. در عین حال و با توجه به اصرار هیات، من تمام تلاش خود را کردم که با همراهی تیم زمانه، به طرحی جانشین برسیم. این طرح با لحاظ کردن ایده تفکیک امور به هیات پیشنهاد شد، اما هیات هم‌چنان بر نظرات خود پافشاری کرد و در آخرین جلسه که بنا به نامه رییس‌ محترم هیات مدیره، آقای بیژن مشاور قرار بود روی پیشنهاد جدید صحبت شود، با در دست داشتن حکم تعلیق من وارد رادیو شد.
هیات مدیره‌ رادیو زمانه در بیانیه خود آورده بود که به مدیر پیشین زمانه، پیشنهاد ادامه کار در سِمت سردبیری را داده، ولی وی این پیشنهاد را رد کرده است.

مدیر معلق شده زمانه با اشاره به این‌که هیات نظارت، برنامه‌ی مشخص و "اطمینان‌بخشی" برای آینده‌ی رادیو زمانه ندارند، گفته است:

«هیات مدیره بنیاد رادیو زمانه در جریان مذاکرات سه هفته اخیر و تا امروز، هیچ جزییاتی از برنامه خود برای بعد از اجرایی شدن طرح تجدید ساختار، مطرح نکرده است و مسایل مهمی مانند شیوه بودجه‌بندی برای تولید و نحوه و دامنه استخدام‌ها برای سال ۲۰۰۹ و چارت سازمان در تغییرات جدید ناگفته مانده و هیات اصولاً مایل نبوده هیچ‌گونه تعهدی برای انجام امور به نحو اطمینان‌بخش به من و تیم زمانه بدهد.»

مهدی جامی در پایان نامه خود، ضمن انتقاد مجدد از تصمیم هیات نظارت رادیو زمانه، خواستار آن شد تا "تصمیم‌گیرندگان، هزینه تصمیم خود را خود بر عهده بگیرند":

«هیات محترم ممکن است از نظر صورت قانون، رفتاری قانونی کرده باشد – که در آن هم تردید وجود دارد – اما از نظر روح قانون بی‌گمان تصمیمی ناروا گرفته است. من حق خود و تیم زمانه می‌دانم که موضوع را از کانال‌های حقوقی و سیاسی مناسب دنبال کنیم.

قدرت، تنها با مسوولیت و شفافیت معنا دارد و قانون در توافق با اخلاق و روح قانون، معتبر است. اگر هم این تصمیم، تصمیمی سیاسی است، من مایل‌ام تصمیم‌گیرندگان، هزینه تصمیم خود را خود بر عهده بگیرند و از تخریب اعتبار من، برای پیشبرد منویات خود بهره‌برداری نکنند.»

(نقل از زمانه)

|