0

جهان‌ ولیان‌پور: هیأت مدیره مسئول کسری بودجه است

(ليدا حسينی‌نژاد؛ مريم اقدمی)

هیأت مدیره‌ رادیو زمانه از تاریخ ۲۹ اکتبر ۲۰۰۸ سمت مدیریتی مدیر این رادیو را به حالت تعلیق درآورد. هیأت مدیره‌ این پروژه‌ رادیویی، به مدیر قبلی زمانه پیشنهاد ادامه‌ کار در سمت سردبیری را داده‌ بود؛ ولی او این پیشنهاد را رد کرد.

بر اساس بیانیه‌ی هیأت ‌مدیره، به منظور حل مشکلات مدیریتی و تداوم کار پروژه، هیأت مدیره تصمیم گرفت تا زوران‌ جوکانویچ از سازمان پرس ناو را به عنوان مدیر موقت رادیو منصوب کند.

بعد از این تغییرات در ساختار مدیریتی زمانه، هیأت مدیره، بیانیه‌ای صادر کرد که روی سایت قرار گرفت. این بیانیه با حدود ۸۵ کامنت با واکنش زیاد خوانندگان زمانه روبه‌رو شد.

به همین بهانه به سراغ جهان‌ ولیان‌پور از اعضای هیأت مدیره‌ زمانه رفتیم تا به سؤال‌های مخاطبان پاسخ دهد.

Download it Here!

(نقل از زمانه)

آقای ولیان‌پور، در بیانیه‌ای که از سوی هیأت‌ مدیره‌ی رادیو زمانه روی سایت آمده، گفته شده است که به طور میانگین، ماهانه ۴۵۵ هزار نفر از سایت زمانه بازدید می‌کنند. حالا سؤالی که خیلی از کامنت‌گذاران و به طور مشخص، پیام یا محمود، نویسنده‌ وبلاگ «دست نوشته‌ها» ‌پرسیده‌اند این است که آیا این ۴۵۵ ‌هزار نفر حق دارند بدانند مشکل چه بوده است و آقای مهدی ‌جامی به چه علت رادیو زمانه را ترک کرده ‌است؟

بله، طبیعتاً شنوندگان و خوانندگان ما این حق را دارند که بپرسند و بدانند. فکر می‌کنم رفتن آقای جامی انتخاب خود‌ش بود.

برد به دنبال مشکلات مالی و اداری رادیو، تصمیم گرفت دو پست را که هر دو در دست آقای جامی بود از هم جدا کند. زمانه یک چارت سازمانی دارد که در ابتدای تشکیل آن درست شده است و در این چارت سازمانی، هرگز تمام مشاغلی که در آن پیش‌بینی شده بود، پر نشده بود.

وقتی با مشکلات مالی روبه‌رو شدیم و هم‌چنین با این مشکل که فعالیت‌های ادیتوریال و سردبیری آن‌قدر زیاد شده بود که ایشان به سایر مسائل نمی‌رسید – مسائلی از قبیل پرسنل، مسائل مالی و لجستیکی – تصمیم گرفتیم این دو شغل را از هم جدا کنیم.

آقای جامی در زمینه‌ روزنامه‌نگاری شخص بسیار توانایی است و برد تصمیم گرفت بخش روزنامه‌نگاری یا عنوانی که در فارسی گفته می‌شود «سرپرست شورای دبیران» را به ایشان بسپارد و سایر مسائل را به دست یک مدیر دیگر بدهد. اما آقای جامی با این انتخاب برد موافق نبودند و تصمیم گرفتند رادیو را ترک کنند.

آقای ولیان‌پور، رحمان حسینی یکی دیگر از کامنت‌گذاران زمانه نوشته است مگر آقای جامی چه خللی در کار زمانه ایجاد کرده بود؟ حداقل می‌توانستید از خوانندگان و شنوندگانتان درباره‌ مدیریتشان بپرسید؛ بعد با استناد به آن نظرات، اگر منفی بود، عذر ایشان را بخواهید.

فکر می‌کنم خوانندگان و شنوندگان در جریان بخش مدیریت ادیتوریال و روزنامه‌نگاری هستند. طبیعتاً ما در آن مورد مشکلی نداشتیم و مطمئن بودیم که شنوندگان و خوانندگان ما، توانایی آقای جامی را در این جهت تأیید خواهند کرد.

ولی مشکلاتی از قبیل مشکلات مالی، پرسنلی و تدارکاتی و یا لجستیک، اموری داخلی هستند. نه خوانندگان و شنونگان ما از آن اطلاع دارند و نه حتی بخش بزرگی از همکاران آزاد و همکاران ثابت ما در آمستردام. این است که پرسیدن سؤال و دادن مسئولیت به این سنگینی به خوانندگان و شنوندگان غیر ممکن بود.

شاید خیلی از خوانندگان سایت و شنوندگان رادیو برای اولین بار است که با هیأت مدیره‌ رادیو آشنا می‌شوند و یا با اسم آن‌ها برخورد می‌کنند. محمود و پرستو پرسیده‌اند این هیأت مدیره چگونه انتخاب می‌شود؟ و پارلمان هلند این وسط چه کاره است؟ این روابط مقداری برای آن‌ها نامشخص است و گفته‌اند حق ماست که بدانیم روابط پارلمان هلند، پرس‌ناو و این هیأت مدیره چگونه است؟

باید مقداری در مورد قوانین هلند اطلاعات داد. در هلند تقریباً تمام تشکل‌ها زیر دو عنوان هستند: یکی مؤسسه و دیگری انجمن.

مثلاً احزاب سیاسی، انجمن به شمار می‌آیند؛ ولی خیلی از مؤسساتی که از سوبسید دولت استفاده می‌کنند، مؤسسه و بنیاد هستند.

انجمن‌ها دارای مجمع عمومی و اعضایی هستند که حق عضویت می‌پردازند؛ ولی بنیادها دارای یک برد و هیأت مدیره هستند که این هیأت مدیره در مقطعی که یک بنیاد تشکیل می‌شود، می‌توانند خودشان را داوطلب کرده یا توسط کسانی معرفی شده باشند.

به هر حال آمادگی این را دارند که مسئولیت قبول کنند و این‌ها به عنوان اعضای اولیه‌ هیأت مدیره در اتاق ‌بازرگانی ثبت‌نام می‌شوند. ولی از آن لحظه به بعد، خودشان هستند که خودشان را ترمیم یا منحل کنند.

این افراد داوطلبند و هیچ‌گونه منافع مالی و شغلی در بنیاد ندارند. در واقع نظارت می‌کنند که روند کارها خوب انجام بگیرد. ولی مسئولیت نهایی را هم به عهده دارند. یعنی اگر مسائل مالی درست نباشد، آن‌ها مسئولیت دارند.

اگر کسری بودجه باشد آنان مسئولیت دارند. اگر خطوط و استراتژی کلی بنیاد بر اساس اهداف پیش‌بینی‌شده جریان نداشته باشد، آن‌ها مسئولیت دارند. هم‌چنین آنان مسئولیت دارند که مدیر رادیو را نصب یا عزل کنند.

در مورد پرس‌ناو هم سؤال کرده‌اند و این‌که نقش پرس‌ناو در این بین چیست؟

پرس‌ناو یک موسسه میانجی‌گر دولت و رسانه‌هایی است که از سوبسید دولت استفاده می‌کنند. این‌ها به میزان زیادی در امور مطبوعات و امور رسانه‌ای تجربه دارند.

در واقع دولت – در مورد ما وزارت امور خارجه – دخیل است؛ چون سوبسید ما از طریق آن‌ها تأمین می‌شود. پول را به حساب پرس‌ناو می‌ریزند و پرس‌ناو هم به حساب رادیو زمانه.

آن‌ها بر اساس حساب‌داری‌ ما (البته این مورد پیچیده است که بخشی از این حساب‌داری در داخل رادیو زمانه انجام می‌گیرد؛ ولی بخشی دیگر توسط حساب‌داران قسم‌خورده که خارج از زمانه هستند، کنترل می‌شود) و تمام این گزارش‌ها به پرس‌ناو داده می‌شود و پرس‌ناو باید آن‌ها را به وزارت امور خارجه بفرستد.

زیرا هم رادیو زمانه و هم پرس‌ناو باید در مقابل سوبسیدی که به وزارت امور خارجه می‌رود، پاسخگو باشند. پاسخ‌گویی هم به این معنی است که بودجه عادلانه و صادقانه مصرف می‌شود و حیف و میل نمی‌شود.


جهانبخش ولیا‌ن‌پور از اعضای هیأت مدیره‌ زمانه

علاوه بر این، پرس‌ناو در مورد شیوه‌های کار راهنمایی می‌کند؛ اما در محتوای رادیو زمانه و هر رادیوی دیگری هیچ دخالتی ندارد. چرا که اساساً قادر نیستند دخالت کنند.

ولی در مورد این‌که شیوه‌های اداری رادیو چگونه باشد و یا شیوه‌های مدیریت باید چگونه باشد، اگر تقاضایی باشد کمک می‌کند.

خوانندگان پرسیده‌اند این هیأت مدیره چه کسانی هستند و چگونه انتخاب می‌شوند؟ ایرانی هستند یا هلندی؟

هیأت ‌مدیره‌ی فعلی پنج نفر است، سه ایرانی و دو هلندی. در بین ایرانی‌ها یک پزشک محقق، یک جامعه‌شناس و یک مددکارِ عضو شورای شهر، عضو هستند.

از دو نفر هلندی، یکی مدیر باسابقه‌ مطبوعات است که یک چهره‌ ملی در هلند به حساب می‌آید و دیگری خبرنگار و نویسنده که خانمی هلندی است و در حال حاضر در عراق مشغول نوشتن یک کتاب در مورد مسائل این کشور است. ولی از طریق ایمیل با برد در ارتباط است و در جلسات شرکت می‌کند.

اما بحث مدیریت، بیشتر بحث مالی و روند است و نه یک بحث تخصصی. در این برد‌، سه نفر مطبوعاتی داریم که کاملاً به مسائل مطبوعات آشنا هستند و یک پزشک که در کنار پزشکی، یک فعال حقوق ‌بشری و فعال اجتماعی است.

من که مددکار هستم، حدود ۱۷ سال است که در هلند و ایران فعال سیاسی و حقوق ‌بشری هستم و در احزاب هلندی هم فعالیت سیاسی دارم.

با بسیاری از قوانین دولت هلند آشنایی داریم و اگر هم آشنایی نداشته باشیم، بسیار راحت آن‌ها را پیدا می‌کنیم.

گرچه دو نفر از ما به طور مستقیم مطبوعاتی نیستند‌، ولی به قوانین مطبوعات آشنایی دارند و در ضمن من برای زمانه مقاله می‌نویسم که استفاده می‌شود. فکر می‌کنم با توجه به وظایفی که به عهده‌ی ما است، همه‌ اعضای برد توانایی‌های قابل توجهی دارند.

یک نفر به نام کیا بهادری پرسیده است، بر چه اساس و منطقی آقای زوران جوکانویچ را به بدنه‌ زمانه قلمه زده‌اید؟ او پرسیده مگر تیم فوتبال است که هیأت مدیره هوس کند بالای سر تیم، سرمربی کروات بگذارد؟ به نظر او این حرکت اهانت به همه‌‌ مخاطبان فارسی زبان است.

مطمئناً این‌گونه نیست و هیأت مدیره خود‌ش به این مسائل توجه دارد. آقای زوران یکی از مدیران مطبوعاتی پرس‌ناو است و ضمناً مدیریت ایشان موقت است.

علت حضور ایشان این است که در حال حاضر رادیو زمانه آن‌قدر بودجه ندارد که به یک مدیر پول بپردازد؛ در حالی که آقای جامی هنوز از زمانه حقوق می‌گیرد. بنابراین به خاطر رفع این تنگنای مالی، آقای زوران را به طور مجانی برای مدت بسیار کوتاهی به ما قرض دادند.

ضمناً قرار نیست ایشان در محتوا دخالت کند. اداره‌ی مدیریت، محتوای رادیویی و سایت و امور ادیتوریال در روزنامه‌نگاری طبیعتاً باید در دست یک ایرانی باشد که به زودی، سعی می‌کنیم یک مسئول ادیتوریال موقت داشته باشیم تا به اوضاع سر و سامان دهد.

سعی می‌کنیم در دو ماه آینده، یک سرپرست شورای دبیران یا همان مسئول ادیتوریال در یک روند کاملاً دموکراتیک به طوری که همه‌ کارکنان و همه‌ همکاران رادیو زمانه در آن مشارکت داشته باشند، استخدام کنیم.

یکی از خوانندگان دائمی رادیو زمانه پرسیده است کسانی که با بدبینی، مدیریت موفق مهدی جامی را دنبال می‌کردند و نسبت به پویایی رادیو زمانه از ایران بدبین بودند، هیأت مدیره را به تصمیمی رسانده‌اند که خودشان دوست داشته‌اند. مثلاً در کامنت‌ها هم این قضیه مشاهده می‌شود که اصلاً مشکل، رابطه‌ آقای جامی با دولت جمهوری اسلامی بوده است. به هر حال این ذهنیت وجود داشته است و شما با این تصمیم هیأت مدیره به این ذهنیت سندیت داده‌اید.

این ذهنیت واقعیت ندارد و هیچ تأثیری بر تصمیم هیأت مدیره نداشته است. تصمیم هیأت ‌مدیره یک تصمیم کاملاً طبیعی در هلند و تمام دنیا است و در رسانه‌هایی مثل دویچه‌وله‌، بی‌بی‌سی و امثال آن هم صورت می‌گیرد.

آقای جامی به خوبی از این موضوع اطلاع داشت که دو پستی که در رادیو زمانه در دست یک نفر گذاشته شده بود از هم جدا است. یعنی مدیر امور پرسنلی، اداری و مالی و مسئول ادیتوریال.

در ابتدای «زمانه» شاید این مشکل احساس نمی‌شد؛ چون «زمانه» یک بنیاد نوپا بود و تشکیلاتی به این وسعت نداشت. اما در حال حاضر، حدود ۱۰۰ همکار آزاد (از سرتاسر دنیا) و تعداد زیادی همکار ثابت در آمستردام برای زمانه کار می‌کنند و هم‌چنین با تعداد زیادی نویسنده داوطلب نیز همکاری دارد.

وظایفی که بنا به این دو شغل رفته رفته افزایش پیدا کرد عملاً انجام آن‌ها توسط یک نفر امکان‌پذیر نبود. می‌دیدیم خیلی از مسائل یا دیده نمی‌شود و یا اگر دیده می شوند، حل نمی‌شوند.

در بین پرسنل هم به میزان زیادی نارضایتی بود. و به وسیله‌ی نامه و یا شفاهی به ما می‌رسید که نشان‌دهنده‌ آن بود بعضی از کارها خوب پیش نمی‌رود. این موارد شاخص‌هایی بود که بر اساس آن این تصمیم گرفته شد.

|